PFCS Awards – 2017

Winners are on top and highlighted; category nominees follow in alphabetical order.

BEST PICTURE
The Shape of Water
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
Mudbound
The Big Sick
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Wind River

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Nolan – Dunkirk
Greta Gerwig – Lady Bird
Jordan Peele – Get Out
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
Gary Oldman – Darkest Hour
Daniel Kaluuya – Get Out
Jake Gyllenhaal – Stronger
James Franco – The Disaster Artist
James McAvoy – Split

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jessica Chastain – Molly’s Game
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Shannon – The Shape of Water
Patrick Stewart – Logan
Richard Jenkins – The Shape of Water
Willem Dafoe – The Florida Project

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Alison Janney – I, Tonya
Holly Hunter – The Big Sick
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water
Tatiana Maslany – Stronger

BEST ENSEMBLE ACTING
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Dunkirk
Mudbound
The Post
The Shape of Water

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Get Out
Lady Bird
The Big Sick
The Shape of Water

BEST SCREENPLAY ADAPTED FROM OTHER MATERIAL
The Disaster Artist
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Molly’s Game
Mudbound

THE OVERLOOKED FILM OF THE YEAR
Gifted
It Comes at Night
Logan Lucky
Marshall
Wind River

BEST ANIMATED FILM
Coco
Despicable Me 3
Loving Vincent
The Batman Lego Movie
The Breadwinner

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
First They Killed My Father
Blade of the Immortal
In the Fade
The Square
Thelma

BEST DOCUMENTARY
City of Ghosts

Bombshell: The Hedy Lamarr Story
Jane
Jim & Andy: The Great Beyond
Step

BEST ORIGINAL SONG
Coco – Remember Me
Beauty And The Beast – Evermore
Call Me By Your Name – Mystery Of Love
Mudbound – Mighty River
Only the Brave – Hold the Light

BEST ORIGINAL SCORE
The Shape of Water
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Murder on the Orient Express

BEST CINEMATOGRAPHY
Blade Runner 2049
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

BEST FILM EDITING
Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Post
The Shape of Water

BEST PRODUCTION DESIGN
The Shape of Water
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Murder on the Orient Express

BEST COSTUME DESIGN
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Murder on the Orient Express
The Shape of Water
Wonder Woman

BEST VISUAL EFFECTS
War for the Planet of the Apes
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

BREAKTHROUGH PERFORMANCE
Mckenna Grace – Gifted
Brooklynn Prince – The Florida Project
Dafne Keen – Logan
Tiffany Haddish – Girls Trip
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

BEST PERFORMANCE BY A YOUTH
McKenna Grace – Gifted
Brooklynn Prince – The Florida Project
Dafne Keen – Logan
Jacob Tremblay – Wonder
Millicent Simmonds – Wonderstruck

Winners are on top and highlighted; category nominees follow in alphabetical order.